از سنگ فرش بتنی چه میدانید؟

سنگ فرش بتنی چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، نوعی سنگ فرش است که از بتن ساخته شده است. بتن مورد استفاده در این سنگفرش یا به صورت درجا یا به صورت پیش ساخته می‌باشد. اما اغلب؛ موارد پیش ساخته که به صورت قطعات بتنی در ابعاد مشخص هستند، محبوب‌ترند. بدین دلیل که بتن ریزی فرآیندی حساس و دشوار است و نیاز به علم مهندسی دارد اما بتن پیش ساخته از قبل در کارخانه تولید شده است و تنها باید با استفاده از ملات در محل اجرا شود.

فواید و معایب سنگ فرش بتنی

قبل از خرید سنگ فرش بتنی، بهتر است با مزایا و معایب این نوع سنگ فرش آشنا شوید:

مزایا

 • نصب آسان: ابعاد مشخص، اندازه‌های یکسان و اشکال مختلف باعث می‌شوند که استفاده از این محصول راحت باشد.
 • مقاومت در برابر لغزش: سنگفرش‌های بتنی به نسبت دیگر متریال‌ها از مقاومت خوبی در برابر لغزش برخوردار هستند (در صورت خیس شدن زمین).
 • انعطاف پذیری: در صورت تخریب زیرسازی یا از بین رفتن قطعات بتنی، به‌راحتی می‌توان قطعات جدید را با موارد خراب جایگزین کرد.
 • مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف: در صورتی که استانداردهای مهندسی در تولید سنگ فرش بتنی رعایت شوند، این سنگ فرش‌ها می‌توانند بدون ترک برداشتن و خرد شدن، در شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت کنند.
 • اشکال متنوع: سنگ فرش‌های بتنی در اشکال و اندازه‌های مختلف موجود هستند. این سنگفرش‌ها به صورت مربعی، مستطیلی یا اشکال دیگر با طرح‌های مختلف در دسترس هستند.
 • معایب

  • وزن زیاد: به نسبت متریال‌های دیگر، قطعات بتنی اغلب سنگین وزن هستند. در صورتی که از ابعاد کوچک‌تر استفاده شود، وزن کاهش پیدا می‌کند.
  • نشست زمین: به دلیل وزن زیاد بتن ممکن است زمین در طولانی مدت دچار نشست شود که این مهم باعث از بین رفتن سنگفرش می‌شود. برای حل این مشکل مهم است زمین طبق روش‌های مرسوم به خود متراکم شود.
  • انواع رنگ سنگ فرش بتنی

   برای انتخاب رنگ سنگ فرش بتنی، محدودیتی وجود ندارد. رنگ‌های سفارشی را می‌توان با افزودن رنگدانه‌ها به مخلوط بتن ایجاد کرد یا می‌توان از بین گزینه‌های استاندارد رنگ، یکی را انتخاب کرد. در هر صورت، طیف مختلفی از رنگ‌ها از رنگ‌های روشن گرفته تا تیره، در بازار موجود هستند اما رنگ‌های آبی، جگری، نارنجی، قهوه‌ای، سفید و خاکستری (رنگ خودِ بتن) محبوب‌تر هستند. با این حال، انتخاب رنگ به موقعیت و ترجیحات معماری بستگی دارد.

   کاربرد سنگ فرش بتنی

   سنگ فرش‌های بتنی با مخلوط سیمان، آب و سنگدانه‌ها ساخته می‌شود. در طول ساخت، خمیر بتنی در قالب‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف ریخته می‌شود تا بعد از سفت شدن، قابل استفاده شوند. بعد از ساخت، سنگفرش‌های بتنی براساس نوع کاربرد جهت فروش روزانه وارد بازار می‌شوند.

   سنگ فرش‌های بتنی مصالح ساختمانی بسیار محبوبی هستند که برای سنگفرش خیابان‌ها، پیاده‌روها، راهروها، پاسیوها و محوطه‌ها استفاده می‌شوند. برحسب نوع کاربرد می‌توان در طرح اختلاط بتن دست بُرد و مقدار مقاومت فشاری آن را تغییر داد. برای مثال، پیاده‌روهای پُرترافیک شهری نسبت به محوطه سازی داخل حیاط خانه، نیاز به بتن با مقاومت فشاری بالا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *